Sensör üreticisi SensoPart Industriesensorik VISOR® vizyon sensörlerinin işlevsel kapsamını yeni,Rahat kalibrasyon işlevleri: sensör görüntüsündeki konumlar ve mesafeler Şimdi göreceli dünya koordinatlarına veya mutlak robota dönüştürülebilir Koordinatlar. Çapraz görüş açılarından ve diğer görüntü hatalarından kaynaklanan distorsiyonlar Aynı anda düzeltilir. Bu yeni işlevler şu an derhal Ücretsiz bir yazılım güncellemesi.

1. Görüntü piksellerinin metrik dünya koordinatlarına dönüştürülmesi: Bileşenleri kontrol etmek veya ölçmek için genellikle konum ve mesafenin olması tercih edilir Değerlerini gerçek dünya birimlerinde (milimetre gibi) değil, sadece görüntü piksellerinde değil. Değerler şimdi olabilir Özel bir kalibrasyon plakası ve VISOR® konfigürasyon programında uygun bir fonksiyon yardımıyla sadece bir fare tıklamasıyla dönüştürülür. Bağıl dünya koordinatları daha sonra gösterilir, Örneğin, genellikle parça ölçümü için gereklidir.

VISOR® eşzamanlı olarak, değerleri dünyaya dönüştürürken oluşan görüntü hatalarını düzeltir Koordinatlar. Bunlar, köşegen nesnenin neden olduğu perspektif bozulmaları içerir Birçok uygulamada kullanılan algılama açısı. Kısa bir odak genişliğinden kaynaklanan mercek distorsiyonları Da düzeltilir. Algılanacak nesne kalibrasyonla aynı düzlemde değilse Ayrıca, bir yükseklik ofseti de göz önüne alınabilir. Bu, tam olarak hesaplanan metrik mesafe değerlerini garanti eder.

2. Mutlak robot koordinatlarındaki parça pozisyonu çıktısı: VISOR® yazılım güncellemesi, robot kontrolü için konforlu yeni fonksiyonlar da sunar. The Nesne / görüntü koordinatlarının mutlak robot koordinatlarına dönüştürülmesi artık gerektirmiyor Robot kontrolünde veya PLC sistemlerinde zahmetli programlama, ancak doğrudan Sensörünü tek seferlik kalibrasyon ile kontrol edin. Bu hem zaman hem de zaman açısından önemli bir tasarruf anlamına gelir. Kullanıcı ve entegratörlerin çabası ve verimlilikte önemli bir artış. Koordinat dönüşümü, bir nokta çifti listesinin tek seferlik oluşturulmasını gerektirir. VISOR® işletim yazılımı. Bu, robotu farklı konumlara hareket ettirerek yapılır; burada Uygun görüntü ve gerçek dünya koordinatları daha sonra VISOR® yapılandırmasına kaydedilir Programı. Robot tabanı veya takım merkezi noktası, örneğin mutlak olarak kullanılabilir referans noktası. Veri girişi manuel olarak yapılır (hangi resim koordinatlarının Rahatlıkla bir “snap” fonksiyonuyla kaydedilebilir) veya arayüz aracılığıyla tam otomatik olarak Robot kontrol sisteminden komutlar (örneğin, modifikasyondan sonra yeniden kalibre etme için). Gerekirse yükseklik ofset değerini girmek de mümkündür, örn. Kalibrasyon plakası. İlave “Kavrayma noktası düzeltme” fonksiyonu, Otomatik olarak belirlenen merkez noktası ve farklı bir tutuş pozisyonu hesaba katın, ör. Bir nesnenin kenarında tutun. Bir parça dış konturlarında kavramak istiyorsa, bir başka Fonksiyonu, parçanın etrafındaki mevcut alanı kontrol etmek için kullanılabilir. Bu seçenekler – Vizyon sensörlerinde benzersiz – çekme ve yerleştirmenin basit ve konforlu yapılandırmasını sağlar Uygulamalar. Görüntü ve objektif bozulmaları aynı zamanda robota dönüştürülürken de düzeltilir Koordinatları, böylece görme sensörü yüksek hassasiyetli metrik pozisyon değerlerini sağlar zamanlar.